50 години Институт по електроника
"Академик Емил Джаков" при БАН
Михаил Михалев и Санка Гатева
Институтът по електроника към БАН (ИЕ) е създаден с Решение на МС от 27.09.1962 г. и започва самостоятелно съществуване през 1963 г. Той е изграден на основата на Секцията по физическа и приложна електроника към тогавашния Физически институт с Атомна научно-експериментална база при БАН. Основател, пръв директор и строител на ИЕ е академик Емил Джаков. В началото ИЕ има две секции, две лаборатории и 30 сътрудници и развива академична изследователска дейност в областта на катодната електроника, СВЧ, електровакуумните прибори, квантовата електроника и приложната електроника. ИЕ е създаден като академичен център - двигател на изграждането на научни основи и кадри за приоритетни области на зараждащата се електронна ера в развитието на България. Много бързо той се превръща във водеща научна институция в областите на физичната електроника, квантовата електроника и радиофизиката в БАН и в цялата страна.
В момента ИЕ провежда фундаментални и приложни изследвания в нови приоритетни направления на съвременната електроника - наноелектроника, нови материали и наноразмерни структури на основата на вакуумни, електроннолъчеви, плазмени и вълнови методи; фотоника и биофотоника; оптични и микровълнови технологии; разработка на електронни прибори и системи и оказва експертна помощ на организации и фирми от индустрията, отбраната и екологията на страната. ИЕ има активно международно научно сътрудничество с научни институти от САЩ, Русия, Франция, Германия, Англия, Япония, Италия, Полша, Чехия, Швеция, Украйна, Канада, Финландия, Виетнам, Индия, Израел и др.
Развитието на ИЕ доказва за българските условия тезата за ефикасността на многопрофилния академичен институт за изграждане и възпроизвеждане на националната компетентност на най-високо равнище и създаване на условия за комплексни подходи при решаване на най-сложни научноизследователски задачи. В ИЕ са израстнали и са се утвърдили с постиженията си 1 академик, 3 член-кореспонденти на БАН, 18 професори, 21 доктори на науките. В ИЕ са подготвени повече от 100 доктори по физика. Много от изградените в Института учени работят на водещи позиции в чуждестранни научни институти в САЩ, Швеция, Канада, Франция, Великобритания, Швейцария, Германия, Виетнам.
Учените от ИЕ имат признат от международните научни среди приоритет за открити нови физически ефекти и закономерности, сред които каналиране на йоните в полуканалите на кристална повърхност и хиперканалиране при малки ъгли на плъзгане, йонно-стимулирана сорбция, плазмени електроди при газовите лазери, взаимодействие на мощен електронен сноп с метални повърхности, електромагнитно индуцирано поглъщане в Ханле-конфигурация.
В ИЕ са експериментирани в лабораторни и промишлени условия, овладени комплексно научно и технически и предоставени на индустрията и икономиката важни новаторски технологии и продукти, като първите в България лазер, лидар, оптични влакна, плазмотрон, свръхвисоковакуумна помпа, микроканален ЕОП, параметричен микровълнов усилвател, Джозефсоновски преходи и SQUID, преносим микровълнов влагомер, магнитометър, лазерни системи за приложение в медицината, лидарни системи за приложение в селското стопанство и екологията, йонни технологии и системи за нанасяне на тънки износоустойчиви слоеве, инсталации за електронна литография, електронно-лъчево топене и рафиниране на метали и за електронно-лъчево заваряване. Разработени са и редица съвременни електронно-лъчеви, лазерни и плазмени технологии и нови видове газови сензори, както и методи за формиране на наноструктурирани материали. Резултатите са публикувани в повече от 7000 публикации и се измерват с десетки участия и награди от промишлени изложби, многобройни внедрявания и милиони левове и валута от реализациите.
С признание за миналото, убеденост в настоящето и като обещание за бъдещето, по желанието на своите сътрудници и Решение на Общото събрание на учените в БАН, от 2000 г. ИЕ носи гордо и с достойнство името на своя създател - ИНСТИТУТ ПО ЕЛЕКТРОНИКА "Акад. ЕМИЛ ДЖАКОВ" при БЪЛГАРСКАТА АКАДЕМИЯ НА НАУКИТЕ.