|
НАГРАДИ |
|
Годишни награди на конкурс "Акад. Емил Джаков" на ИЕ-БАН
- 2023 - Два научни колектива от Института по електроника на БАН са отличени с наградата „Акад. Емил Джаков“ за
2023 г.:
- Доц. д-р Миглена Димитрова, доц. д-р Цвятко Попов и гл. ас. д-р Павлина Владимирова, в сътрудничество с
учени от Словения, Испания и Чехия,
за осъществени изследвания на приложението на "Метода на тройната
сонда в магнитно поле", за по-точно определяне на електронната температура в плазма в
магнитно поле
- Награда „Академик Емил Джаков“ се връчва и за цикъл от шест тематично обединени публикации на тема
„Електроннолъчева обработка на метали и сплави“. Научният колектив, в който са доц. д-р Стефан Вълков и
доц. д-р Мария Орманова, е осъществил пробив в прилагането на електроннолъчевите технологии както за
подобряване на експлоатационните свойства на иновативни материали, така и за формиране на заваръчни
съединения между разнородни метали и сплави.
|
|
- 2021 - Наградата “Академик Емил Джаков” се присъжда на колектива:
гл. ас. д-р Мария Орманова, доц. д-р Стефан Вълков, инж. Димитър Дечев, инж. Николай Иванов, ас. д-р Станислава Рабаджийска, доц. д-р Мария Николова и проф. дфн Петър Петров
за научни разработки на тема „Повърхнинна обработка на метали и сплави за приложения в съвременната биомедицина“.
|
|
- 2020 - Наградата “Академик Емил Джаков” се присъжда на два колектива:
- Акад. Петър Атанасов и проф. дфн Николай Недялков получават награда за разработката си „SERS на неоникотиноидни инсектициди с помощта на Ag иAu наноструктури“.
- Наградата “Академик Емил Джаков” се присъжда и на екип в състав: доц. д−р Светослав Колев, проф. дфн Кирил Крежов, доц. д−р Татяна Куцарова, Борислава Георгиева, Чавдар Гелев, Таня Малакова, Петя Пенева за научни разработки на тема „Магнитни фазови преходи и магнито-електричен ефект в хексаферити“.
- Проф. Людмил Антонов беше удостоен с плакет на Института по електроника по повод наградата „Питагор“ за цялостен принос в науката.
|
|
- 2019 - доц. д-р Димитър Славов, Проф. д-р Питър Мозли, Проф. д-р Уйлям Уадсуорт, Проф. д-р Кристина Русимова-Джонс, Проф. д-р Венцислав Вълев, „Atomic dispensers for thermoplasmonic control of alkali vapor pressure in quantum optical applications“ NATURE COMMUNICATIONS, (2019) 10:2328 и патент № IP2423.1GB.
|
|
- 2018 - разделя се между колективите на проф. дфн Л. Ковачев и проф. дфн П. Петров, съответно за работите: "Нелинейно взаимодействие, асиметрично свръхуширение на спектъра и параметрично взаимодействие при разпространение на фемтосекундни лазерни импулси в оптични стъкла и оптично влакно" (тематично обединени 2 публикации) и "Градиентно-функционални нанопокрития, получени чрез вакуумни технологии за биомедицински приложения"(тематично обединени 5 публикации).
|
|
- 2017 - има само 1 постъпила кандидатура и конкурсът се отменя, протокол №5 от 12 април 2018.
|
- 2016 - проф. дфн Николай Недялков, "Магнитни наноструктури, получени чрез лазерна аблация във въздух със свръхкъси импулси".
|
|
- 2015 - гл. ас. д-р Миглена Димитрова, "Би-максуелова функция на разпределение на електроните по енергии в околността на последната затворена магнитна повърхност в термоядрена плазма" (оригинално заглавие "Bi-Maxwellian electron energy distribution function in the vicinity of the last closed flux surface in fusion plasma").
|
|
- 2014 - след двуседмично удължаване на срока е постъпило едно единствено участие, от групата на проф. Савчо Тинчев, състоящо се от 3 статии, излезли електронно 2014 г., но ще бъдат публикувани 2015. По тази причина отпада конкурсът за 2014. (протокол от НС от 26 март 2015)
|
- 2014 - Почетната награда с диплом и плакет “Акад. Емил Джаков” се присъжда на проф. Иван Петров.
|
|
|
Млади учени от девет научни направления получиха грамоти за успешно изпълнение на проекти по Програмата за подпомагане на млади учени и докторанти на БАН. Отличията се присъждат за постигнати резултати с особено значим научен принос. Церемонията се проведе на 2.10.2019 г. в Националния археологически музей, като част от събитията по повод 150-ата годишнина на Българската академия на науките.
|
|
|
Начало
На тържествена церемония на 12 март 2015 г. Председателят на Българската академия на науките акад. Стефан Воденичаров връчи четири награди "Марин Дринов" и един Почетен знак за заслуги на БАН на изявени български учени. Акад. Воденичаров благодари на отличените за всеотдайната научна дейност и посочи, че обществото разчита научната общност да подпомага икономическия растеж на страната, възстановяването на стопанския живот и повишаването ефективността на националната ни икономика.
- Носители на наградата "Марин Дринов" са:
- Акад. Ангел Гълъбов - за принос в областта на вирусологията,
- Чл-кор. Чавдар Стоянов - за принос в областта на ядрената физика,
- Чл.-кор. Петър Атанасов - за принос в областта на квантовата електроника,
- Проф. Кольо Троев - за принос в областта на фосфорсъдържащите мономери и полимери.
- С Почетния знак за заслуги на Българска академия на науките бе награден доц. Лъчезар Костов за принос в областта на ядрената физика и ядрената енергетика.
|
Начало
АННА КРЪСТЕВА,
докторант в Института по електроника, бе удостоена с
Първа награда в конкурса на Българска Академия на науките за 2013 г. на името на Иван Евстратиев Гешов
за работата си в областта на нанонауките и нови материали и технологии.
|
Начало
АЛЕКСАНДРА ЖЕЛЯЗКОВА,
докторант в Института по електроника,
спечели трета SPIE-награда за постерна презентация
на First International Biophotonics Conference, 25 − 31 August 2013, Riga, Latvia.
|
Начало
На 15-та Международна Конференция "Лазерна Оптика", която се проведе на 25-29 юни 2012 г. в гр. Петербург, Русия,
доцент Екатерина Борисова от Института по електроника на БАН
бе удостоена с почетна диплома на "D.S.Rozhdestvensky Optical Society" за постигнати върхови резултати в изследванията, представени в доклада й
"Autofluorescence of skin cancer - tool for initial diagnosis and monitoring of therapy" с автори: E. Borisova1, E. Pavlova2, P. Troyanova2, B. Nikolova3, I. Tsoneva3
- 1Институт по електроника, Българска Академия на науките,
- 2Университетска болница "Кралица Йоана - Исул",
- 3Институт по биофизика и биоинженерство, Българска Академия на науките
Начало
Начало
Формиране и физични свойства на композитни наноструктури от метални оксиди и благородни метали
Проектът "Формиране и физични свойства на композитни наноструктури от метални оксиди и благородни метали" е сред най-успешните на Фонд "Научни изследвания" за 2022 г. Наградата в категория "Технически науки" беше връчена на ръководителя на проекта доц. Анна Диковска на церемония, която се проведе на 5 април 2023 в БАН.
В рамките на проекта учените от лаборатория "Микро- и нанофотоника" на Института по електроника търсят нови подходи за формиране на композитни наноструктури от метални оксиди и благородни метали. В научните изследвания се прилага методът на лазерната аблация чрез наносекундни и пикосекундни импулси.
В научния колектив са включени и учените: проф. дфн Николай Недялков, доц. д-р Михаела Колева, доц. д-р Надя Станкова, гл.ас. д-р Румен Ников, гл.ас. д-р Росен Ников и д-р Анастас Николов.
|
Начало
Проф. Людмил Антонов с "Питагор" за цялостен принос в науката
Проф. Людмил Антонов от Института по електроника е носител на награда "Питагор" за цялостен принос в развитието на науката. Отличията на Министерството на образованието и науката бяха връчени на официална церемония на 24 май. Носители на "Питагор" през 2021 г. са петима учени, един научен колектив и една компания.
Научните интереси на проф. Антонов са в областта на молекулната спектроскопия, използвана за бърз контрол на храни, напитки, етерични масла, сухи дроги и лекарствени средства. Разработил е уникална методология за анализ на сложни равновесни системи с приложение при дизайна на нови функционални материали във високите технологии и при създаването на нови биологично активни молекули.
|
Начало
На 09 ноември 2013 г. Патентното ведомство и Съюзът на изобретателите в България връчиха наградите "Изобретател на годината" - 2013 и "Иновативна фирма на 2013 г." на:
Гл. ас. Александър Гизбрехт (България), ст.н.с. Мустафо Асимов, инж. Рустам Асимов и ст.н.с. Сергей Мамилов (Беларус), и Юрий Плаский (Украйна)
взеха наградата в категория "Електроника и електротехника"
за изобретението Система за фотодинамична терапия на онкологични заболявания.
Изобретението се прилага в медицината за терапия на злокачествени дерматологични заболявания.
|
Начало
ВЕЛИКО ДОНЧЕВ
бе награден със
златен медал и почетна грамота на втората Национална студентска Олимпиада по компютърна математика.
ВЕЛИКО ДОНЧЕВ
бе удостоен с
Годишната награда на университет св. Климент Охридски за 2013 г.
за значими резултати на научните изследвания в областта на математиката.
|
Начало
На 26 юни 2012 г. министърът на образованието, младежта и науката С. Игнатов връчи на официална церемония наградите "Питагор", за съществен принос за развитието на науката в България.
Голямата награда "Питагор" в категория "Млад учен" бе връчена на
доцент Екатерина Борисова от Института по електроника на БАН
за изследванията й в областта на фотониката по разработване на неинвазивни методи за ранна диагностика на рак.
|
Начало
На тържествена церемония в Софийския университет бяха връчени националните стипендии за 2014 г. от конкурса за България на световната програма на Лореал-ЮНЕСКО "За жените в науката".
Лауреати на стипендиите за тази година са д−р Женя Йорданова от Биологическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски", д−р Екатерина Борисова от Института по Електроника на БАН и д−р Антоанета Гатева, УМБАЛ "Александровска". Те получават стипендии в размер 5000 евро за научни изследвания и насърчаване на професионалното им развитие.
Лауреатите направиха кратки презентации на своите проекти. Д−р Екатерина Борисова представи работата си по проекта:
"Поляризационнна флуоресцентна спректроскопия на кожни новообразувания за ранна диагностика на рак".
|
Начало
Доц. д−р САНКА ГАТЕВА
бе избрана за почетен член на Съвета на европейската научна и културна общност и нейното име бе добавено в
ЗЛАТНАТА КНИГА
в знак на признание за приноса й към българската наука.
|
Начало
Доц. д−р МИХАЕЛА КОЛЕВА
бе удостоена със стипендия за научно-изследователска дейност на Международната фондация Matsumae, Япония.
За успешно извършените изследвания, стипендиантът е награден с медал и почетен сертификат.
|
Начало
Доц. д−р ЕЛЕНА КОЛЕВА
бе удостоена с почетна грамота от министъра на образованието и науката на Украйна и на председателя на Академията на педагогическите науки на Украйна
за приноса й за развитието на задълбочени научно-образователни материали в областта на наноелектрониката.
|
Начало
Чл.кор. проф. Петър Атанасов от "Института по електроника" към БАН получи почетната награда на Keio University, Япония, за големият научен принос по програмата за сътрудничество на тема:
"High level, Global Cooperation for Leading Edge Platform on Access Space"
Повече ...
Keio University - Institute of Electronics Summary of the common activity 2007-2012
- 27 papers in International journals
- 21 papers in Proceedings
- 26 presentations at International events
- 1 chapter in Monograph
- More than 140 citations
- 1 common Workshop held
Keio University - Institute of Electronics Highlights of the common study and achievements
- Experimental and theoretical investigation of interaction of laser pulses having fs-, ps- and nano-second duration with matter
- Plasmon nanostructuring of metal, semiconductor and dielectric substrates using gold NPs, excited by fs laser pulses
- Plasmon interactions
- Surface enhanced Raman spectroscopy (SERS)
- Nanostructuring, nanostructured surfaces and application in bio-photonics
Затвори
|
Начало
|